Teplúčko v kúpeľni

V kúpeľni sa pred zimou nevieme ochrániť perinou, dekou alebo svetrom, iba vhodným vykurovacím zariadením.
Na výber máme v podstate dve možnosti tepla: s radiátormi, alebo bez radiátorov.
Ak sa rozhodneme pre radiátory, otvára sa pred nami široká škála veľkostí, dizajnu a farieb. V prvom rade by nás mala zaujímať tepelná pohoda, čo neznamená chlad, ale ani veľké teplo. Najlepšie by bolo, keby dimenzovanie radiátorov urobil vyškolený odborník. Dizajn a farba je už na nás.

koupelna

V starších domoch a bytoch sa najčastejšie stretávame s článkovými liatinovými radiátormi. To je dôkaz, že tento materiál má naozaj dlhú životnosť. Tento typ vykurovacieho telesa má veľký objem, preto dlho udrží teplo. Všetci ale poznáme ako ťažko sa udržiavajú v čistote. A to ani nehovorím o ich maľovaní.
Hliníkové radiátorysú síce odlievané bez zvarov. Rýchlejšie sa zohrejú vďaka menšiemu objemu, ale z rovnakého dôvodu aj rýchlejšie vychladnú.
Doskové oceľové radiátorymajú jeden až tri panely. Sú pomerne estetické a nezaberajú veľa miesta, pretože sú ploché. Rýchlo sa zohrejú, aj vychladnú. Vyrábajú sa v rôznych farbách.

Rúrkové oceľové radiátory, ktoré vyzerajú ako rebríky sú veľmi praktické, pretože na nich môžeme pohodlne sušiť aj veci. V súčasnosti sa vyrábajú aj v iných tvaroch ako rebrík. Môžu byť nainštalované pri stene, ale aj v priestore. Nezaberajú veľa miesta, pretože sú úzke.

topení

Elektrické podlahové vykurovanie sa umiestňuje na betónovú podlahu, takže nie je potrebný väčší zásah. Pod káble vedenia sa dáva izolácia, ktorá zabraňuje úniku tepla smerom do zeme. Termokábel má hrúbku iba 2,5 mm, takže je priestorovo úsporný.

Nádherným kúskom vykurovacieho telesa sú infrapanely. Dávajú sálavé teplo pevným predmetom, nie vzduchu. Vďaka tomu vytvárajú tepelný komfort pre osoby, ktoré sa nachádzajú v ich blízkosti. Sú elektrické a dajú sa umiestniť na strop alebo na stenu. Mnohé dostali dizajn ako umelecký obraz, takže sú na stenách nečakane estetické.