Zateplením fasády domu znížite náklady na kúrenie

Pri stavbe rodinného domu musíme myslieť aj na to, z čoho bude postavený a či je potrebné ho aj zatepľovať. Pri starších stavbách zateplením fasády do značnej miery znížime náklady na vykurovanie, eliminujeme tepelné úniky a zabezpečíme si zdravšie a komfortnejšie bývanie. Materiál, ktorý na zateplenie chceme použiť, určí tepelno-technický výpočet.

bt-img4

Izoláciu na zateplenie rodinného domu treba vyberať s ohľadom na parametre jednotlivej stavby, veľkosť, riešenie dispozície, povrchovú úpravu a podobne. Po výpočte tepelno-izolačných parametrov sa môžeme rozhodnúť akú hrúbku, typ či systém zateplenia stavby si vyberieme. Pred začatím zatepľovania treba na to stavbu pripraviť, zabezpečiť, aby strechy nezatekali a aby boli obvodové steny suché. Izolant na zateplenie fasád, ktorý je veľmi obľúbený, je zateplenie stropu minerálna vlna, pretože je ľahká, jednoducho sa montuje a manipuluje a je dostupná.

Na začiatku si však treba ujasniť, či chcete obytné podkrovie alebo nie, pretože to má vplyv na spôsob zatepľovania. Pri krove sa izolácia ukladá medzi krokvy, nad aj pod nich, minerálnou vlnou hrúbky 300mm aj s parozábranou. Stropy je tiež potrebné zaizolovať, na tento účel je určená minerálna vata, no pri vykurovaných priestoroch bude stačiť 50mm tepelnej izolácia v podlahe. Platí však pravidlo, že pred zateplením budovy si treba zistiť normové hodnoty, odporúčané maximá aj minimá, hodnoty tepelného odporu a dôležité je aj upraviť všetky detaily.

dom, sklenené zábradlia

Za zateplenie rodinného domu zaplatíte sumu, ktorá sa bude odvíjať od množstva plochy v m2, od použitého typu materiálu, systému a zložitosti konštrukcií či nutnosti riešenia atypických detailov pri zatepľovaní. V konečnom dôsledku to nie je závratná suma, navyše, existuje možnosť získať aj dotáciu od štátu. Na internetových stránkach nájdete odpovede na všetky otázky, ktoré sa zateplenia týkajú a nájdete tam aj kontakty na firmy, ktoré vám pomôžu so samotnou realizáciou zatepľovania.