Ako prebieha predaj a kúpa obchodnej spoločnosti s.r.o.

K najobľúbenejším formám podnikania sa radí spoločnosť s ručením obmedzeným. A o tieto je záujem aj v prípade predaj sro a ich kúpy. Teda v prípade, ak chce podnikateľ kúpiť obchodný podiel už existujúcej spoločnosti, alebo keď sa rozhodne kúpiť „čistú“ a novozaloženú ready made s.r.o. bez histórie. Ako to potom zvyčajne prebieha?

biznis, lupa

Tak logicky najskôr výberom nejakej z dostupných spoločností na predaj. To sa týka hlavne situácie, v ktorej ide záujemca kúpiť novú ready made s.r.o. Vždy je lepšie vyberať z ponuky overených poskytovateľov a takých, čo sa týmto oborom už dlhodobo profesionálne zaoberajú a tiež poskytujú garanciu, že tu predávané firmy sú právne v poriadku a tiež neprinesú svojmu novému majiteľovi nejaké nevybavené pohľadávky z minulosti. Hoci novozaložené ready made s.r.o. žiadnu históriu za sebou nemajú, u nich je takéto riziko oveľa nižšie.

Ak naopak vravíme o kupovaní firmy s históriou, túto je vždy výhodné preveriť. To znamená, či napríklad nemajú nedoplatky v prípade daní a odvodov, či nemajú záväzky voči bývalým obchodným partnerom, či majú v poriadku účtovníctvo a podobne. Skrátka či sú čisté a neprenesú na svojho nového majiteľa nevybavené záväzky.

Keď je všetko v poriadku, následne sa môže prichystať zmluva na prevod obchodného podielu na nového vlastníka, to jest na kupujúceho. Okrem zmluvy o tomto prevode tu bývajú dôležitou súčasťou tiež zakladateľské dokumenty. V niektorých prípadoch je potrebné na skutočnosť upozorniť aj správcu dane a získať jeho súhlas.

pečiatka, kancelária

Všetky vykonané skutočnosti a zmeny sa potom musia zapísať do obchodného registra, k čomu je ale najskôr potrebné podať návrh na zápis zmien, ktoré prebehli. Na zaevidovanie týchto skutočností má potom súd lehotu dvoch pracovných dní. O zmene obchodného mena alebo sídla firmy by ste následne mali informovať aj všetky náležité inštitúcie.